tworzenie zaplecza SEO

Budowanie zaplecza SEO – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat!

Prowadząc własną stronę internetową, prędzej czy później zetkniesz się z tematem pozycjonowania. Tworzenie zaplecza SEO będzie jedną ze składowych tego zagadnienia. Czym tak właściwe jest i dlaczego posiadanie go jest tak ważne? Najprościej i dość szeroko mówiąc, do zaplecza SEO zaliczają się wszystkie linki, które prowadzą do konkretnej witryny. W nieco węższym rozumieniu, takie zaplecze to zbiór blogów oraz serwisów internetowych, które pomagają w pozycjonowaniu witryny korzystającej z konkretnego zaplecza. W tym miejscu warto wspomnieć, że z jednego zaplecza może korzystać więcej niż jedna strona. 

Tworzenie zaplecza SEO jest niezbędne do tego, żeby witryna znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania. Co istotne, obecne zaplecza wyglądają inaczej niż kilka lat temu. Obecnie dużo ważniejsza od ilości linków jest ich jakość. Dlatego też, żeby zaplecze mogło prawidłowo pełnić swoją funkcję, musi być zbiorem wartościowych serwisów, oferujących swoim użytkownikom ciekawe treści. 

Jak zabrać się za tworzenie zaplecza SEO?

Zanim przejdziemy do głównego tematu, jakim jest tworzenie zaplecza SEO, omówmy dokładniej, czym ono tak właściwie w praktyce jest. Wiemy już, że na zaplecze składają się wartościowe serwisy, na których można znaleźć linki prowadzące do naszej witryny. Najważniejszym zdaniem zaplecza jest zwiększenie autorytetu głównej domeny oraz poprawę jej widoczności w wyszukiwarce Google. Po wprowadzeniu aktualizacji algorytmu Pingwin, bardzo ważne stało się, żeby satelity (strony linkujące do pozycjonowanej witryny) zawierały wartościowy content. Tematyka strony zapleczowej powinna mieć jakieś powiązania z główną domeną. Wówczas istnieje możliwość naturalnego wdrożenia linków, które będą zgodne z zasadami etycznego pozycjonowania witryn. 

Najważniejsze w kwestii tworzenia zaplecza SEO jest dbanie o to, żeby satelity były dostosowane do potrzeb użytkowników. Jednym z najlepszych rodzajów stron zapleczowych są blogi, zawierające wysokiej jakości treści, które będą przydatne i wartościowe dla użytkowników. Co istotne – obecnie jakość linków jest znacznie ważniejsza niż ich ilość. Dlatego też, czasami jedno odniesienie z serwisu zapleczowego, potrafi znacząco poprawić widoczność w wyszukiwarce Google. Warto również mieć na uwadze, że satelity są w stanie generować ruch organiczny, nie tylko na zapleczu, ale też na głównej domenie.

Przechodząc do meritum – tworzenie zaplecza SEO powinno opierać się na kilku zasadach. Pierwszą z nich jest korzystanie z serwisów, na których regularnie publikuje się wartościowe treści. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że autorytet satelitów będzie wysoki. Tworząc zaplecze należy pamiętać, że jeden wartościowy, dobrej jakości serwis da nam zdecydowanie lepsze efekty, niż kilka portali o dyskusyjnej jakości.

Wartościowe zaplecze SEO – o tym musisz pamiętać

Budując zaplecze należy zacząć od zakupu domen oraz serwera. Następnie konieczne jest zaprojektowanie przyjaznej dla użytkownika strony, która będzie miejscem regularnego publikowania wartościowego contentu. Kupując domeny na potrzebę tworzenia zaplecza SEO zadbaj o to, żeby ich nazwy były spójne z publikowanymi na nich treściami. A także z treściami publikowanymi na stronie, której pozycjonowanie mają wspomagać. Podczas budowania zaplecza możesz korzystać zarówno z domen nowych, jak i tych z rynku wtórnego. Jeśli jednak zdecydujesz się na korzystanie z istniejącej już domeny, koniecznie sprawdź, jakie treści były na niej dotychczas publikowane. Dzięki temu dowiesz się, czy strony te cieszyły się wysokim autorytetem. 

W przypadku serwerów, należy uważać, żeby serwer na którym stoją satelity, był innym serwerem, niż serwer na którym znajduje się główna domena. Tworzenie zaplecza SEO wiąże się z pewnymi wydatkami. Należy bowiem zadbać o to, żeby serwer, na którym będą znajdowały się satelity był szybki i bezpieczny. Podczas wybierania hostingu dla zaplecza, dobrze jest zadbać również o to, żeby poszczególne strony miały różne IP. Jeżeli na jednym serwerze założymy pięć różnych stron, to wszystkie będą miały dokładnie taki sam adres IP. W konsekwencji siła linków prowadzących z tych stron będzie mniejsza, niż gdyby każda ze stron posiadała własny adres IP.

Tworzenie zaplecza SEO wymaga znajomości zasad optymalizowania i działania zgodnie z zasadami, z których korzystają algorytmy. Istotne są meta tagi, linkowanie wewnętrzne, czy też optymalizacja grafiki. Warto również zadbać o to, żeby poszczególne satelity różniły się między sobą budową oraz wyglądem. Dla ułatwienia sobie pracy warto korzystać z systemów CMS, które pozwolą na utrzymywanie oraz swobodne rozbudowywanie stron zapleczowych. Tworzenie zaplecza SEO rzadko uznaje się za skończone. Jest to proces, który polega na stałym rozbudowywaniu zaplecza poprzez zwiększanie liczby satelitów, powiększania ilości treści, dbanie o pozycjonowanie stron zapleczowych, a także monitorowanie dokonywanych działań.

Jak widzisz, tworzenie zaplecza SEO jest dość kompleksowym procesem, na który potrzeba czasu. A także odpowiedniej wiedzy. Jeżeli nie dysponujesz czasem, który pozwoli ci na samodzielne budowanie wszystkiego od podstaw, zawsze możesz skorzystać z linków pochodzących z profesjonalnych zaplecz SEO. Takie linki można znaleźć w naszym sklepie SEO –  https://iv3.pl/sklep-seo/. Gwarantujemy, że korzystanie z naszej bazy ułatwi ci pozycjonowanie twoich witryn!